Body care products
-
SilagicSilagic Targeted action massage oil 100 ml
Silagic massage oil soothes sore muscles and warmed limbs.
£10.88£108.80/l -
Made in France
BiovisolBiovisol Strengthening nail hardener 10 ml
An invisible strengthening treatment that helps harden and protect fragile or brittle nails.
£14.29£1,429.00/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Soft and moisturising SOS Body Balm For the whole family 200ml
It intensely nourishes and helps repair dry, damaged skin for the whole family.
£14.84£74.20/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Melvita Rose Oil 50ml
MELVITA
rose hip oil
Rosa rubiginosa
Its soothing properties make it a good after-sun. Recommended for very dry skin, this oil is not suitable for skins with a tendency towards acne.
50ml£20.80£416.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Hazenut Oil 100ml
Organic vegetable oil of hazelnut
Astringent, sebum regulator, circulation tonic, healing, protective, nourishing, softening, and emollient£10.99£109.90/l -
-
-15% Organic Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use cherry blossom fragrance 38 g
This multi-use organic balm for face and body gently removes makeup, nourishes and soothes – perfect for travel.
£6.44 £7.58£169.47/kg -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Vegetable Macadamia Oil 50 ml
Macadamia vegetable oil rich in monounsaturated fatty acids (oleic and palmitoleic acid) suitable for body care and known for its antioxidant properties.
£7.92£158.40/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature Universal Hydrating Balm with Aloe Vera 150ml
UNIVERSAL HYDRATING BALM WITH ALOE VERA provides long-lasting hydration for the face and body. Its formula also contains Fairtrade Karité butter to help nourish the skin.
£10.44£69.60/l -
UrgoUrgo Balancing Foot Foam Cream for Sweaty and Odorous Feet 125 ml
Reduces foot sweating and odour while rebalancing the skin.
£14.95£119.60/l -
VitryVitry Boost Nail Serum 10ml
SERUM BOOST is the solution for beautifying nails.
£13.74£1,374.00/l -
IsispharmaIsispharma Secalia Ultra-Comfort Nourishing Milk Dry to Very Dry Skin 200ml
Ultra-fresh nourishing milk with long-lasting comfort and Hydration.
£13.09£65.45/l -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Freesia 15ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
£8.69£579.33/l -
FilorgaFilorga Hand Pigment Control Smoothing anti-dark-spot hand cream 50 ml
FILORGA anti-spot hand cream inspired by laser resurfacing procedures for visibly smoother, more even skin.
£21.97£439.40/l -
EafitEafit Active Slimming 360 slimming foaming mousse targets cellulite 100 ml
Lightweight foaming mousse designed to help tone, firm and smooth the skin for a sleeker look.
£14.29£142.90/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Argane Vegetable Oil For Dry Skin And Hair Bioes 50ml
PHYTOSUN ARÔMS
Argane Plant Oil
Argania spinosa
Anti-Age for mature and dry skin
Organic Cosmetics
50ml£8.80 £10.99£176.00/l -
WaamWaam Himalayan pink salt Bath and scrub 500 g
PINK HIMALAYAN SALT has a Detoxifying, Exfoliating and Regenerating effect.£7.69£15.38/kg -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Argan Oil 100ml
This oil is particularly adapted to the care of the mature and very dry skins
£17.60£176.00/l -
Made in France
BiocyteBiocyte Tattoo Derm 2 Post Tatoo Cream 100 ml
Specially designed to make your tattoo look better, longer, Tattoo Derm 2 care contains Tamanu oil.
£16.39£163.90/l -
SolinotesSolinotes Matcha scented mist 180 ml
A refreshing mist that wraps skin in a bright, fruity fragrance with bergamot, lychee and magnolia for a sensual, luminous finish.
£15.41£85.61/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Pregnancy D-Day Massage Oil 20ml
This nourishing massage oil will help you stay zen on your big day.
£17.10£855.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Sweet Almond Oil 50 ml
soothing and softening organic vegetable sweet almond oil
£6.92£138.40/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Pure Organic Coco Oil Spray Body & Hair 150ml
Hydrating oil for body and face - Capillary care.
£12.35£82.33/l -
WeledaWeleda Pink Peach Banana set
A fruity peach-infused trio to soften hands, nourish lips and indulge in a luxurious shower moment.
£27.64£107.55/l -
AnaeAnae FSC Anti-cellulite brush 100ml
Anti-cellulite brush to massage areas where cellulite has set in.
£17.05£170.50/l -
Vegan
SolinotesSolinotes Fleur de cerisier Eau de parfum 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..£7.92£528.00/l -
NatessanceNatessance Hemp balancing oil 100 ml
Rich in omega 3 and 6, this pure hemp oil helps balance your essential fatty acid intake.
£8.35£83.50/l -
Organic
Fleurance NatureFleurance Nature Reparative Organic Royal Jelly Hand Care 50 ml
Repairs and deeply hydrates damaged hands with organic royal jelly, shea butter and nourishing oils for soft, protected skin.
£7.25£145.00/l -
SolinotesSolinotes Lychee scented mist 180 ml
Wrap your hands in softness with this vanilla-scented cream for a soothing, sensory escape.
£15.41£85.61/l -
-
Made in France Vegan
AlphanovaAlphanova Daily Sun Shimmering sublime oil shimmering pink glow 50 ml
Alphanova’s Pink Glow shimmering oil deeply nourishes and leaves skin silky-smooth with a radiant finish.
£15.38£307.60/l -
Organic
Marilou BioMarilou Bio Classic Nourishing Hand Cream Dry Skin 75 ml
Marilou Bio Hand Cream with Organic Argan Oil, with its moisturising and nourishing properties, is specially formulated for dry skin and damaged hands.
£6.59£87.87/l -
Made in France
ENO Laboratoire CodexialENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Karite ointment 40ml
Nourishing and repairing barrier cream.
£11.44£286.00/l -
Organic Made in France
CoslysCoslys Body Organic neutral skincare cream Pour toute la famille 200ml
Coslys is a multi-use skincare product for the most sensitive and fragile skin.
£13.19£65.95/l -